How I Feed a Family of 6 on $100 a Week

Celeste
Follow Me

Celeste

I love finding ways to simplify my life and save money at the same time. I will show you how, too! Over the past 25 years I've mastered the art of making our funds go farther and purchase more. Living the dream!
Celeste
Follow Me

Latest posts by Celeste (see all)

I was reading a friend’s Facebook post the other day and did an audible gasp. She is single and stated she had just reduced her grocery bill by $136 a week. I thought, “What in the world is she buying?” Her statement was that she reduced her spending by $136, not that that was her weekly spending. Let me tell you how I feed a family of 6 on $100 a week.

Wow…that’s a lot for ONE person. I spend $100 a week for 6 people.

No…we are not on food stamps.

No…we do not eat strictly hot dogs and Ramen soup.

No…I do not coupon.

I make real, nutritious meals that feed a family of 6…4 of which are adult sized folks and two four year old’s that eat like big people.

How do I do that?

Simple.

I follow these principles:

I know what food costs.
I pay special attention to the staples, the things I buy each week. I know how much they cost and what is the most I will pay for those items. In the beginning, I kept a spiral notebook and recorded what price I paid, and at which store, for each item. I starred an entry if it was on sale. Over time I was able to see what was the best price and approximately when it was on sale (January and July have awesome condiment sales around the Super Bowl and the 4th of July, for example).

I buy when it is on SALE.
Because I know what our staples cost, I know what is a really GOOD price and I buy it on sale. This is the best tip I have on How I Feed a Family of 6 on $100 a Week.

I purchase as much as I can when it is on sale.
Some specials have a limit of 10 or something like that. I will send my kids through lines with cash to by the max number of items as well, thus tripling the number I can buy at that price.

I stock up.
I am working on a year supply, but have about a 6 month supply right now on most of our staples that are non-perishable. That means I have time to wait for the next sale, which typically comes in 3-6 month rotations.

I buy mostly generics.
There are a couple of items I have to buy brand, like tuna and specialty milk for a child that can’t have anything cow. But, for the most part buying generic saves me a small fortune each year.

I don’t eat steak when ground turkey (beef) will do.
Sometimes we just can’t afford to eat what we want. Nutritious, filling meals can be accomplished with simpler, cheaper ingredients.

I look for cheaper substitutes.
Again, ground turkey is MUCH cheaper than ground beef in many stores, like Wal-mart. Look for it in the chubs rather than the plastic wrapped Jeanie-O brands (again, generic!). Also, there are many tricks to make items extend to feed more people with additives like cooked wheat berries (tuna) and oatmeal (meatloaf and hamburger patties). (See the recipes here and here.) People who eat at my house cannot tell the difference

I do not buy snacks.
The biggest expense I see on people’s shopping lists is snacks. We have plenty of fresh fruits and vegetables for snacks, plus leftovers of many of the meals I make. These are our snacks. No chips, cookies, or snack packs in our house. Not only are these things expensive, they are fattening!

I Ad-Match when I shop at Wal-mart.
I do not always shop at Wal-mart. Sometimes it is better to shop at another store. But, when I do shop at Wal-mart, I ad-match all the items on sale at other local stores.

I shop from a list.
I often menu plan or take stock in my pantry of what I’m getting low on. I make a list of what I absolutely need and ONLY buy what is on the list. No impulse buys! If it is not a low enough price, I wait until it goes on sale.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

About Celeste

I love finding ways to simplify my life and save money at the same time. I will show you how, too! Over the past 25 years I've mastered the art of making our funds go farther and purchase more. Living the dream!

7 thoughts on “How I Feed a Family of 6 on $100 a Week

  1. Starting fresh with an empty pantry is hard! I would suggest setting aside $5 for stocking up. I know it isn't much, but it adds up fast. I did that 3 years ago after my hubby was laid off and we had to eat all of our stored foods.

    Going without high priced, perishable items so you can stock up was another thing we did. I had to let go of cheese and dairy products for a while in order to stock up on canned and dry goods.

    I learned to use substitutes…like ground white beans for mushroom soup. I'm getting ready to post on how to make Cream Soups with ground white beans. The trick is in the seasoning. Much cheaper than buying canned cream soups.

  2. I have to feed a family of 6 on a budget of $100/week…but this includes restocking pantry as I'm down to bare bones I'm looking forward to learning some new tips and it's nice to know I'm not alone :)Thanks for this!!

Leave a Reply